image

PeyamaKurd - Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın destekçilerinin 6 Ocak'ta Kongre binasına düzenlediği saldırı, ABD Senatosu'nun iki ayrı komisyonunda soruşturulacak.

Baskın ile ilgili soruşturma kapsamında ABD Senatosu'nun bugünkü iki ayrı oturumda, Kongre binasının güvenliği ve güvenlik güçlerinin baskına verdiği karşılığın ele alınacağı kaydedildi.

ABD Senatosu İç Güvenlik Komisyonu ve Hükümet İşleri Komisyonu'ndaki oturumlarda Senato ve Temsilciler Meclisi’nin aynı zamanda emniyetinden de sorumlu olan protokol müdürleri Michael Stenger ve Paul Irving ifade verecek.

Senato ve Temsilciler Meclisi müdürleri ifade verecek

Baskına yönelik ifadelerine başvurulacak diğer yetkililer Kongre Polisi'nin eski şefi Steven Sund ve Washington Metropolitan Polis Teşkilatı Başkan Vekili Robert Contee olarak belirlendi.

Ayrıca Trump taraftarlarından oluşan kalabalığın düzenlediği saldırıdan sonra istifa eden Senato ve Temsilciler Meclisi protokol müdürleri Stenger ve Irving, ilk kez kamuoyunun karşısına çıkacak.

Öte yandan ABD ajanslarından AP’ye konuşan Demokrat Partili Minnesota Senatörü Amy Klobuchar, söz konusu oturumlarda Kongre üyelerinin güvenlik birimlerinin saldırı öncesinde nasıl veri paylaşımı yaptığına, Ulusal Muhafız birliklerinin Kongre Polisi'ne destek olmak için bölgeye sevk edilmelerinin zamanlamasına ve Kongre binasının güvenliğinden sorumlu birimlerin komuta yapısının güvenlik açıklarının ortaya çıkmasında rol oynayıp oynamadığına odaklanacağını belirtti.