image

PeyamaKurd - ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Korgeneral Kenneth F. McKenzie, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Dana White ile haftalık basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Korgeneral Kenneth F. McKenzie, Fırat Vadisi'nin güneyinde ABD öncülüğündeki koalisyon operasyonlarına destek veren Demokratik Suriye Güçleri'nden (DSG)  bazı birliklerin Afrin'e gittiğini, bunun da terör örgütü İŞİD karşıtı operasyonları yavaşlattığını belirtti.

F. McKenzie, " İŞİD 'in ivme kazandığını söyleyemem ancak bunun yerine (İŞİD 'in) kaçınılmaz sonu, sıradan kuvvetlerin ayrılmasından değil de bazı liderlerin kuzeye geri dönmesinden dolayı yavaşladı. Dolayısıyla ilerlememiz yavaşladı." dedi.

Demokratik Suriye Güçleri'nden (DSG)   güçlerinin Afrin'e gitmesinden dolayı ABD'nin bölgede herhangi bir ayarlama yapıp yapmadığı sorusuna McKenzie, şöyle cevap verdi:

"Sahadaki komutanlarımız her zaman savaş alanından olup bitenlerle ilgili değerlendirme yapıyorlar. Bu taktiksel detaylar elimde yok ancak şunu söyleyebilirim. Kendi kuvvetlerimizin güvenliğini sağlamak üzere muhtemelen hem güneye hem de Minbic'e bazı sevkiyatlar yaptık."

"Afrin'e giden güçleri konusunda DSG'nin ABD ile konuşup konuşmadığını ve en son Afrin'e giden bin 700 DSG'linin ABD'nin izni ve onayıyla gidip gitmediğine" ilişkin soruya McKenzie, "Onlarla iyi iletişimimiz devam ediyor. Bu konuyu konuştuk ve tekrar konumlandırma kararı onların." yanıtını verdi.

Pentagon Sözcüsü Dana White da Rusya'nın Beşşar Esad rejimini desteklediğini ve Esad'ın Suriye'deki katliamlarına ortak olduğunu ifade etti.

White, Rusya kendi ateşkesini kabul ediyor ancak masum sivilleri öldürmeye devam eden bir rejimide desteklemeye devam ediyor dedi.

Son olarak White, Rusya'ya yönelik Esad rejiminin sivil katliamları durdurması konusunda çağrısını yineledi.