image

PeyamaKurd - ABD'li Senatör John Thune'un Türkiye'den Rus yapımı S-400 füze savunma sistemlerini satın alması için bir kanun tasarısı sunması, bunun teknik olarak mümkün olup olmadığı soruları akla geldi. 

Söz konusu ABD’li senatörün 2021 Ulusal Savunma Yetkilendirme Kanunu'da yapılmasını önerdiği değişiklikle Amerikan ordusuna Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı hava savunma sistemlerini satın alma yetkisi veriliyor. 

Böylelikle bu hamle ile ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gerilmesine sebep olan siyasi ve askeri çıkmazın çözülmesi ümit ediliyor. 

ABD bununla, NATO müttefiki bir ülkenin Rus silah sistemlerini savunma ağına entegre etmesinin önüne geçmiş olacak ve Türkiye de 2,5 milyar dolara anlaştığı S-400'ler için zarara uğramayacak. 

“Rusya, sistemin ABD’nin eline geçmesine izin vermeyecek” 

Öte yandan konuyla ilgili Forbes dergisinde yayınlanan bir makaleye göre ABD'nin S-400'leri satın alması MiG-29'lar kadar kolay olmayacak gibi görünüyor. 

Senatör Thune'un teklifinin ardından Rusya net bir şekilde Türkiye'nin S-400'leri başka bir ülkeye satmak istemesi halinde kendilerinden izin alması gerektiğini duyurdu. Moskova'nın en gelişmiş savunma sisteminin ABD'nin eline geçmesine izin vermeyeceği ise açık. 

Ayrıca Forbes dergisinden Paul Iddon'a göre, Washington'ın istemesi ve Rusya'nın izin vermesi halinde bile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan S-400'lerin satışına müsaade etmez.