image

PeyamaKurd - Libya'da kalıcı bir ateşkes için yapılan görüşmelere ilişkin açıklamada bulunan ABD'nin Libya Büyükelçiliği, tüm Libyalı taraflarla aktif temasta olmaya devam edeceğini duyurdu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan ABD'nin Libya Büyükelçiliği, Büyükelçi Richard Norland'ın, ülkede kalıcı bir ateşkesi güçlendirecek, ekonomi kurumlarında şeffaflığı sağlayacak ve siyasi süreci Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde ilerletecek nihai bir yerel çözüm formülüne ulaşma çabalarına ilişkin bilgi almak için Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) Başbakanı Serrac ile telefonda görüştüğünü bildirdi.

Büyükelçiliğin yaptığı görüşmelere ilişkin yapılan açıklamada, Libya'nın egemenliğinin savunulması, ülkenin orta kesiminde (Sirte ve Cufra) silahtan arındırma çözümünün uygulanması ve Ulusal Petrol Kurumu’nun tüm Libyalılar adına hayati görevini icra etmesinin sağlanması için ülkedeki sorumluluk sahibi tarafların ortak çaba harcadığı kaydedildi.

ABD'nin Libya Büyükelçiliğinin açıklamasında, büyükelçiliğin, dış müdahaleyi reddeden ve barışçıl bir diyalog içinde bir araya gelmek isteyen tüm Libyalı taraflarla aktif temasta olmaya devam edeceği vurgulandı.

Ayrıca söz konusu Libyalı taraflara, UMH’nin yanı sıra Halife Hafter'i destekleyen Tobruk kentindeki Temsilciler Meclisi’nin de dahil olduğu belirtildi.