image

PeyamaKurd - Terör örgütü IŞİD’in tehdit oluşturmaya devam ettiğini dile getiren ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, IŞİD Karşıtı Uluslararası Koalisyon üyelerinden, örgütle mücadele için daha fazla finansman sağlamalarını talep etti. 

Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu yıl video konferans yoluyla yapılan IŞİD Karşıtı Koalisyon'un bakanlar düzeyindeki toplantısına katılan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Koalisyon üyelerine çağrıda bulundu. 

Pompeo açıklamasında, toplantıda hazır bulunan Irak Başbakanı Mustafa Kazimi'yi yeni Irak hükümetini kurması dolayısıyla tebrik ederek, koalisyon olarak Irak'ın IŞİD ile mücadelesine her zaman destek vereceklerini belirtti. 

“Irak, Suriye ve Afganistan’da varlığını sürdürüyor” 

Irak ile ikili ilişkilere değinen Pompeo, "ABD olarak Irak halkı ve Irak Hükümeti ile ortaklığımızı, özellikle bu ayın başlarında hayata geçecek ABD-Irak Stratejik Diyaloğu gibi bir dizi adımla derinleştirmeyi umuyoruz" dedi. 

Mike Pompeo, diğer yandan IŞİD'in bir yıl önce önemli bir yenilgi aldığını ancak özellikle Irak, Suriye ve Afganistan'da hücreler şeklinde varlığını sürdürdüğünü belirterek, "IŞİD ile mücadelemiz, şu anda olduğu gibi gelecekte de devam edecek. Rehavete kapılamayız" açıklamasında bulundu. 

ABD'nin, IŞİD ile mücadele kapsamında en fazla para harcayan ülke olduğunu belirten Pompeo, geçen yıl örgütten kurtarılan bölgelerin normalleştirilmesi ve güvenliğin sağlanması için 100 milyon dolardan fazla kaynak ayırdıklarını kaydetti. 

700 Milyon dolarlık hedef... 

Ayrıca Pompeo açıklamalarında, diğer koalisyon üyelerinden, örgütle mücadele için daha fazla finansman sağlamalarını isteyerek, "İçinde bulunduğumuz salgın nedeniyle ekonomilerimizin inanılmaz bir baskı altında olduğu doğru, ancak tüm ülkeleri, 2020 için belirlediğimiz 700 milyon dolarlık hedefe ulaşabilmek için üstüne düşeni yapmaya çağırıyoruz. Bu fonlar, Suriye ve Irak'ta IŞİD hücrelerini ve ağlarını takip etmek için yerel ortaklarla çalışmalarımızı destekleyecek” sözlerine yer verdi.