image

PeyamaKurd - ABD yönetiminin, Libya'nın doğusunu kontrol eden Halife Hafter temsilcileriyle görüşerek, Rus paralı savaşçı grubu ‘Wagner Grubu’ ile olan ilişkileri ve petrol sahalarını kapatma girişimleri konusunda uyardığı ifade edildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, çarşamba günü ABD'li bir heyet ve Hafter temsilcilerinin video konferans üzerinden bir görüşme yapıldığını duyurdu.

Söz konusu görüşmede, Hafter’e bağlı 'Ulusal Libya Ordusu (LNA)’ bünyesindeki silahlı grupların tasfiye edilmesinin de dahil olduğu birtakım konuların ele alındığı ifade edildi.

Ayrıca, görüşme sırasında Libya'da ateşkes sağlamayı amaçlayan ve 5+5 formatında yapılan ortak askeri komite toplantılarında ilerleme sağlamanın gerekliliğine vurgu yapıldığı ifade edildi.

ABD'li delegenin derhal ateşkesin sağlanması ve Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki güvenlik ve siyasi müzakerelere geri dönülmesi çağrısında bulunduğu kaydedilirken, açıklama şöyle devam etti: 

"ABD heyeti, LNA'nın Rus Savunma Bakanlığı’na bağlı vekil grup Wagner ile olan ilişkisi ve Libya'daki petrol sahalarını kapatmasının ABD ve Libya’nın çıkarlarına aykırı olduğunu vurguladı. Bu, Libya'nın bağımsızlığına zarar verdiği gibi iç savaşı arttırarak kritik petrol rezervlerinin zarar görmesine yol açabilir."