image

PeyamaKurd - ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, “DSG’nin bize sunduğu her şeyi dinliyoruz. Türk hükümetinin de bize sunduğu her şeyi dinliyoruz. Genel olarak Suriye’nin kuzeydoğusundaki durumdan memnunuz” açıklamasında bulundu.

James Jeffrey, gelecek hafta Cenevre’de yapılacak olan Suriye için Anayasa Komitesi toplantısı öncesinde video konferans yoluyla gazetecilerin Suriye konusundaki sorularını yanıtladı.

ABD’nin Anayasa Komitesi toplantılarına taraf olmadığını dile getiren ABD’li Jeffrey, Avrupa ve diğer Orta Doğu ülkelerinden Suriyeli temsilcilerle ve Suriye muhalefetiyle Cenevre’dekilerden farklı olarak yan toplantılar yürüteceklerini ve sürece destek sunacaklarını kaydetti. 

“Manipüle etmiyoruz”

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, ABD ve Türkiye’yi Suriye’de “siyasi çözümü manipüle etmek ve çözümsüzlük ortamını uzatmakla” suçladığı konuşması hatırlatılan Jeffrey, “Tabii ki çözümsüzlüğü uzatmıyoruz ya da hiçbir şeyi manipüle etmiyoruz. Önemli olanın Esad’ın siyasi süreçten söz etmiş olması. Esad, Suriye için siyasi çözümü içeren 2254 no’lu BM kararını Rus müttefikleri tarafından imzalanmış olmasına rağmen desteklemiyor” dedi. 

“İşbirliği içinde yapılması gerek”

Diğer yandan, geçtiğimiz salı günü Erbil’in Soran ilçesine bağlı Sidekan nahiyesinde Irak Sınır Muhafızları’na ait araç, PKK’lilerle toplantı halindeyken Türkiye’ye ait SİHA’lar tarafından bombalanması konusuna değinen Jeffrey, şunları vurguladı:

“Irak’ın kuzeyine (Kürdistan Bölgesi) düzenlenen son saldırıları inceliyoruz. Iraklı yetkililere taziyelerimizi iletiyoruz. Bu saldırıda iki üst düzey askeri yetkili hayatını kaybetti. Türkiye’yi bölgede PKK’ye karşı Irak hükümetiyle işbirliği içinde meşru operasyonlarını yürütmesi için destekliyoruz. Irak hükümetini de PKK’ye karşı çabalarından dolayı takdir ediyoruz. Ancak yine söylüyorum, bunun Iraklı yetkililerle işbirliği içinde yapılması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.” 

“ABD ordusu bölgede”

Jeffrey’e Suriye’yle ilgili BM kararının 5 yaşında olduğu ve bu kararla ilgili bölgedeki değişimlere göre yeni düzenlemeler yapılıp yapılmayacağı da soruldu. Soruda buna örnek olarak Rojava’da kurulan özerk bölge gösterildi.

Jeffrey ise “Değişiklik olduğunu düşünmüyoruz. Çatışmalar devam ediyor. Bir ateşkes mevcut. Bu arada bu ateşkes Esad istediği için yapılmadı, bu ateşkes Suriye muhalif güçleri ve Türkiye’nin güçlü direnişiyle karşılaştıkları için yapıldı. Ekim ayında Türkiye’nin harekatından bu yana Suriye’nin kuzeydoğusuna ciddi bir sızma olmadı. Biz de ABD ordusu olarak hala bölgede, El Tanif’teyiz ve bu bölge de hala Suriye hükümetinin kontrolünde değil” dedi. 

“Rojava’daki durumdan memnunuz”

Rojava’daki El Hol Kampı’ndaki gelişmeler ve Demokratik Suriye Güçleri’yle (DSG) yapılan görüşmelerle ilgili bir soruya da yanıt veren  Jeffrey, şöyle devam etti:

“DSG’nin bize sunduğu her şeyi dinliyoruz. Türk hükümetinin de bize sunduğu her şeyi dinliyoruz. Genel olarak Suriye’nin kuzeydoğusundaki durumdan memnunuz. Türklerle Barış Pınarı Operasyonu bölgesi için 17 Ekim’de anlaşma yaptık. Tüm taraflar bu anlaşmaya temelde uyum sağlıyor. 

DSG ile yakın çalışma ilişkilerimiz var. Bu çok başarılı bir işbirliği ve devam edecek. Ruslarla da çatışmasızlık anlaşmalarımız var. Onlarla diğerleriyle işbirliğinde olduğu kadar başarılı olamasak da genel olarak Suriye’nin kuzeydoğusundaki durum istikrarlı ve bunun böyle devam etmesini umuyoruz.”