image

PeyamaKurd - Başkent Washington DC'de 1300 ulusal muhafızın görev yaptığını duyuran ABD Ulusal Muhafızlar Bürosu, bu akşam itibarıyla birçok eyaletten 1500 muhafızın daha kente intikal edeceğini bildirdi. 

ABD vatandaşı siyahi George Floyd'un Minnesota eyaletinde gözaltına alınırken polis şiddetiyle ölmesi üzerine başlayan protestoların  sekizinci gününde ABD yönetimi birçok şehri ulusal muhafızlar gönderdi. 

ABD yönetimin talimatıyla barışçıl protestoların kısa sürede yağma ve şiddet olaylarına dönüşmesi üzerine başta başkent Washington olmak üzere birçok eyalette on binlerce ulusal muhafız görevlendirildi. 

Ulusal Muhafızlar Bürosundan üst düzey bir yetkili basına yaptığı açıklamada, Washington'da dün akşam 1300 ulusal muhafızın görev yaptığını, bu akşam itibarıyla Indiana, Güney Carolina ve Tennessee'den 1500 ulusal muhafızın daha başkentte görev yapacağını belirtti. 

Ayrıca ABD’li yetkili açıklamasında, ülke genelinde ise 45 bini yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) ile mücadeleye destek vermek üzere toplam 100 bin ulusal muhafız askerinin görev yaptığı bilgisini paylaştı.