image

PeyamaKurd- ABD’de George Floyd isimli bir siyahinin polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından ülkede sular durulmuyor. 

Adalet talebiyle ülke çapında düzenlenen protestolar nedeniyle 16 eyaletteki 25 şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Protestolarda göstericiler "siyahların hayatı değerlidir", "beni vurma" ve "nefes alamıyorum" şeklinde sloganlarla polis şiddetini kınadı.

Los Angeles'ta göstericiler büyük caddeleri kapattı, polis araçlarını ateşe verdi

>

Minnesota'da 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana bir ilk

George Floyd'un öldürüldüğü Minnesota​ eyaletinde ise dört gündür süren gösterilerin ardından Ulusal Muhafızların tamamı, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez göreve çağrıldı. 

ABD Başkanı Donald Trump, "Minneapolis'te Demokrat Belediye Başkanı'nın yapamadığını yapmak için Ulusal Muhafızlar görevlendirildi. Hasarın oluşmaması ve polis merkezinin ele geçirilmemesi için bunun iki gün önce yapılması gerekiyordu. Ulusal Muhafızlar harika iş çıkarıyor. Oyun yok!" açıklamasında bulundu.

Protestoların dördüncü gününde Minneapolis kentinde sokağa çıkma yasağı başlar başlamaz polis, göstericileri sert müdahale ve biber gazıyla dağıttı.  

Kentteki bir polis merkezinin önünde toplanan yüzlerce protestocu, taşıdığı döviz ve attığı sloganlarla Floyd için adalet çağrısı yaptı.