image

PeyamaKurd - Türkiye’de bulunan ABD askeri üslerinin çıkması halinde olası bir ülkeye taşınacağı tartışmaları başladı. 

Rojava operasyonu, S-400 alımı gibi sorunlarla nedeniyle ABD askeri üslerinin Türkiye’den, özellikle de İncirlik’ten çıkmak zorunda kalması durumunda, Yunanistan’a yerleşebileceği iddia edildi. 

ABD askeri üslerinin kendi ülkelerine taşınacağı yorumlarını değerlendiren Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, gazetecilerin, Ankara’nın ABD askerlerini gönderme konusunu gündeme getirmesi durumunda Atina’nın ABD üslerini kabul etmeye hazır olup olmadığı sorusuna, “Her türlü tesisi yerleştirebileceğimiz ortada. Tanrıya şükür bizde yeterince var zaten” ifadesini kullandı. 

Yunanistan’dan ABD askeri üslerine yeşil ışık 

Yunanlı Bakanlık yetkilisi konuyla ilgili açıklamasında şunları dile getirdi, “Eğer üslere servis sunup sunmayacağımızı soruyorsanız, biz NATO üyesi bir ülkeyiz ve dolayısıyla NATO’nun ihtiyaçları her zaman Yunanistan tarafından Yunan Anayasa ve mevzuatına uygun olarak karşılanabilir. 

ABD ile ikili ilişkilere gelince; savunma anlaşmamız var. Eğer ABD gelecekte Yunanistan’daki savunma imkanlarını daha fazla genişletmek isterse Yunan hükümet bunu olumlu bir şekilde değerlendirir.”