image

PeyamaKurd - Rusya ile son dönemde gerilen ilişkilere değinen AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, Avrupa Birliği'nin İran nükleer anlaşması, iklim değişikliğiyle mücadele ve enerji gibi konularda Rusya'yla sürdürdüğü sınırlı ilişkiyi koruması gerektiğini dile getirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nin video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen oturumunda konuşan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB'nin İran nükleer anlaşması iklim değişikliğiyle mücadele ve enerji gibi konularda Rusya'yla sürdürdüğü sınırlı ilişkiyi koruması gerektiğini ifade etti.

Konuyla ilgili konuşan AB Temsilcisi Borrell şunları dile getirdi:

"İran'ın nükleer dosyasına ilişkin tüm yükümlülüklerin yerine getirilmesi, iklim değişikliği ve enerji konularında Rusya'yla sınırlı iş birliğini sürdürmemiz gerekiyor. Enerji kaynakları için Rusya'ya ihtiyacımız var. Rusya, birçok Avrupa ülkesi için büyük bir tedarikçi."

Ayrıca AB Temsilcisi Borrell, AB ile Rusya arasındaki iş birliği konularının bu yıl mart ayında yapılacak AB Zirvesinde ele alınacağını da belirtti.