image

PeyamaKurd - ABD'nin Açık Semalar Antlaşması'ndan çekilme kararının sorunu çözmeyeceğini dile getiren AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, Trump yönetimine anlaşmaya dönmesi çağrısında bulundu. 

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, yaptığı yazılı açıklamada, ABD’nin anlaşmadan çekilme kararından üzüntü duyduğunu belirtti. 

Anlaşmanın 2002'de yürürlüğe girdiğinden bu yana küresel silahlanma kontrolü mimarisinin temel taşlarından birini oluşturduğuna dikkati çeken Josep Borrell, anlaşmanın şeffaflık ve öngörülebilirlik sağladığına dikkat çekti. 

ABD’ye çağrıda bulunan Josep Borrell, anlaşmanın Avrupa ve küresel güvenlik ile istikrara önemli katkılar sağladığını belirterek, "Tüm taraflar bunu fark etmeli ve anlaşmaya tam olarak uymaya devam etmeli. Anlaşmadan çekilmek sorunları çözmez ve diğer tarafın yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlamayabilir" ifadesini kullandı. 

Açıklamasında "Rusya'ya anlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirmesi yönünde çağrıda bulunurken, ABD'nin de kararını gözden geçirmesini tavsiye ediyoruz" diyen Josep Borrell, AB'nin, bu kararın güvenliğini nasıl etkileyeceğini ve yansımalarını takip edeceğini ifade etti.