image

PeyamaKurd- Suriye- Kürdistan Demokrat Partisi üyesi (KDP-S) Neşet Zaza ENKS ve TEV-DEM/PYD arasında bir takım sorunlar olduğunu ve bunların çözülmesi gerektiğini söyledi.

ENKS’ye katılan partilere ilişkin açıklamada bulunan Zaza,  şimdi ENKS’ye katılan partilerin daha öncede ENKS içinde bulunduklarını, içlerindeki parçalı yapıdan kaynaklı ENKS’nin üyeliklerini askıya aldıklarını, partilerin içlerindeki sorunlar çözdükten ve kongrelerini yaptıklarını ve sonra tekrar partiye dahil olduklarını aktardı.

‘Sadece ismini değiştirdi’

Rojava kurulan Kürt Ulusal Birlik Partilerine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan, Neşet Zaza şunları söyledi:

“Bu çatı yeni değil. Sadece ismini değiştirdi. Daha önce bu parti TEV-DEM içindeki oluşumlardan bir tanesiydi. Çatıya dahil olan tüm partiler ya Özerk Yönetim içinden yada PYD içinden.”

‘Hiçbir parti ile herhangi bir sorunumuz yok’

ENKS üyesi Zaza açıklamasının devamında: “Bizim hiçbir parti ile herhangi bir sorunumuz yok ve hiçbir partiye de karşı değiliz. Biz ENKS olarak başından biri tavrımız aynı, Kürt’ler tek bir çatı altında dosta düşmana karşı bir olsun diyoruz. Fakat ENKS ve özelinde TEV-DEM/PYD arasında kısmi olarak bir takım sorunlar var.  Bu sorunların aşılması ve bir anlaşmanın sağlanması lazım" dedi.

‘ENSK’nin temel isteğidir Kürt birliği’

Rojava’da süren ‘birlik’ görüşmelerine de değinen Zaza, “ENKS’nin en temel isteklerinden biri Kürt birliğidir. Bunu da Rojava’daki Kürt hakkını korumak için istemektedir. Malesef daha önce imzaladığımız anlaşmaya PYD uymadı ve o nedenledir ki şimdi toprağımız sömürge altında, halkımız da göç etmek zorunda kaldı. Şu süreçte eğer PYD kendi içine döner ise bizde Suriye’de Kürt halkını korumak ve siyasal hak elde etmek için buna hazırız” ifadesini kullandı.