image

PeyamaKurd – ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Suriye’de kalıyoruz’ çıkışı sonrası Washington’un hazırladığı tampon bölge planının detayları gün yüzüne çıktı.

Türkiye'de yayın yapan Karar gazetesinin haberine göre, ABD’nin Avrupa ülkeleriyle yürüyeceği yol haritası, 400 ABD askeri ve 8 Avrupa ülkesinin birlikleriyle koalisyon gücü oluşturulacak şeklinde. Menbiç’te ise ortak devriye sürecek. ABD’ye ait Tanf Üssü’ndeki birlikler kalacak.

‘Suriye’deki hesapları değiştirdi’

Trump’ın çekilme açıklamaları da bir anda Suriye üzerindeki hesapları da değiştirdi. Suriye’nin kuzeyinde askeri harekat için gün sayan Türkiye değişin durumu göz önüne alarak operasyonu bir müddet ertelediğini duyurdu. Yeni durum üzerine tartışmalar sürerken Trump’tan ikinci adım da ‘güvenli bölge’ konusunda geldi.

Türkiye’yi ‘Kürtlere saldırmama’ konusunda ekonomiyi çökertme ile tehdit eden Trump sosyal medya hesabında Suriye’nin kuzeyinde 32 mil derinliğinde bir güvenli bölge kurulacağını açıkladı. Güvenli bölgenin kimin kontrolünde olacağına yönelik tartışmalar sürerken Pentagon’un vekil bakanı Shanahan Avrupalı müttefikleri ile birlikte hareket edeceklerini açıkladı. Türkiye kendi kontrolünde olmayan bir güvenli bölgeye karşı olduğunu net bir şekilde tüm taraflara iletirken ABD yönetini ve medyasından parça parça yapılan açıklamalar ve sızan bilgiler ise Türkiyesiz bir planın hazırlandığını ortaya koyuyordu.

‘Bilgilere ulaşıldı iddiası’

Karar gazetesinin iddiasına göre, ABD’nin ekonomi ve diplomasi alanındaki en etkin gazetelerinden Wall Street Journal ise bugüne kadar sızan tüm bilgileri onaylayan ve fotoğrafı daha da netleştiren bilgilere ulaştı.

Gazete haberinde ABD’nin güvenli bölge planı büyük oranda şekillenmiş durumda. WSJ’ye konuşan üst düzey ABD’li yetkililer plan için 8 Avrupa ülkesine yönelik Washington’un baskı yaptığını açıkladı. Yetkililere göre planın özü, Türkiye-SDG arasında çıkabilecek çatışmayı ve IŞİD’in dönmemesi için ülkelere Koalisyona bağlı kalmalarını içeriyor.

Gazetenin, Türkiye’ye de sunulduğunu yazdığı planda ABD askerlerinin 3 farklı yerdeki misyonu belirleniyor

  • Menbiç çevresinde TSK ile devriye devam edecek 
  • Fırat’ın doğusunda güvenli bölge kurulacak ve yerel güçler eğitilecek 
  • Ürdün sınırındaki El Tanf üssünde kalınacak

Gazeteye konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen ABD’li yetkiliye göre planın sunulduğu Avrupa ülkeleri öneriye sıcak bakıyor. 8 ülke de Suriye’de kalmak istiyor ancak şu ana kadar taahhüt veren başkent olmadı.

‘Önemli olan ABD’nin desteği’

Suriye’de askeri varlığını sürdüreceğini açıklayan Fransa’nın bu konuda plana ilişkin daha fazla detay istediğine dikkat çekiliyor. ABD, onaylanma sürecinin hızlanması için baskı yapıyor.

ABD’li yetkililerin bu planı anlatmak için Ankara’ya geldikleri ancak henüz Türkiye’nin plana uyacağına dair bir işaret vermediği belirtiliyor. 

Üst düzey Savunma Bakanlığı yetkilileri Avrupalı müttefikler bu konuda ‘Bizim için asker sayısı önemli değil, ABD’nin sunacağı hızlı hava desteği, hava sahası desteği, etkili istihbarat lojistik desteğin önemli’ dediklerini aktarıyor.