image

PeyamaKurd - ABD dünyanın en önmeli askeri gücüdür. ABD, tehdit edebilen, uçak uçurabilen, bombalayabilen, ve diğer milletlerden çok daha fazla ülkeye güç gösterisi yapabilecek potansiyeldedir. Köklü ilkeler ile hareket eden Amerikan başkanları, bugün Suriye'de olduğu gibi, ne iç ne de uluslararası yasal dayanaklara göre müdahale yapamıyor. Ayrıca Washington hem müttefikleri hem de düşmanları rutin olarak sadece cezalandırıyor. 

ABD askerleri, Rojava olarak adlandırılan Kürt bölgesini koruyarak kuzeyi kontrol altına altı. Doğudaki petrol sahalarını hem siyaset hem de kâr amacıyla ele geçirdi ve Irak'ın Bağdat kentine giden ana yol da dahil olmak üzere Suriye yollarını kontrol etti. 

ABD’li kıdemli savaşa analisti Doug Bandow, ABD, Suriye, Rusya hakkında geniş bir analiz ele aldı. Yazar, ABD’nin şimdiki politikası ile geçmişteki politikasını karşılaştırarak, “ABD’nin siyasi liderleri ülkenin güvenini düşürüyor. Gerçekten dış politikada ABD’ye olan ihtiyaç hiç bu kadar gerekli olmamıştı” yorumunda bulunuyor. 

“Bölgede çatışma olasılığı hala bir gerçek” 

ABD, Rojava'nın bir bölümünü işgal eden Türkiye ile de tehlikeli bir olay yaşıyor. Ankara, Suriyeli Kürtleri bir tehdit olarak görüyor ve Amerika'yı kenara ittikten sonra geçen sonbaharda da dahil olmak üzere iki kez bölgeyi işgal etti. Türkiye, Kürt halkı katleden ve etnik olarak temizleyen radikal İslamcı grupların hakim olduğu milislesi destekledi. Pentagon da Türkiye'nin ‘şiddet içeren, suç faaliyetlerinde bulunan" bazı katı İslamcı milis grubu aktif olarak desteklediğini’ kabul etti. Şam'a karşı defalarca soykırım suçlamalarına rağmen, Suriye çatışması az sayıda iyi adamla çözüme kavuşturulmak istenen çok taraflı bir iç savaştı. 

Bölgede çatışma olasılığı hala bir gerçek. Birkaç hafta önce ABD-Kürtler devriye sırasında Suriyeli güçler ile kısa süreli bir çatışmaya girdiler. Aynı sıralarda Şam ile ittifak halinde olan aşiret güçleri bir Amerikan üssünü bombaladı. Daha büyük haber, geçen hafta Şam ile ittifak halinde olan Amerikan ve Rus birlikleri arasında dört ABD'linin yaralanmasıyla sonuçlanan çatışma oldu. Temmuz ayında ise bir Rus devriyesi ABD askeri araçlarının geçişini engelledi.

İki yıl önce çok daha tehlikeli bir olay yaşandı. Rus paralı askerlerinden oluşan büyük bir grup Amerikalılar ve Kürtler tarafından korunan bir konuma başarısız bir biçimde saldırdı. (Moskova olayın sorumluluğunu reddetti.) Dahası, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan defalarca Rojava'da Kürt güçlerinin yanında bulunan Amerikan birliklerine karşı saldırı tehdidi yaptı. Geçen sonbaharda ABD personeli, Türk birlikleri tarafından iki kez topçu ateşine maruz kaldı.

“Suriye’deki Amerikan personelinin görevleri” 

Şu anki ABD varlığı biraz çılgınca. Obama yönetimi başlangıçta IŞİD'i yok etmek için müdahale etmeyi önerdi ancak örgütün elindeki son bölge Mart 2019'da yeniden ele geçirildi. Suriye ve çevre ülkelerden gelen mevcut güçler IŞİD'in rönesansını önleyebilir. Aslında Suriye'de herkesin hemfikir olduğu tek mesele bu olabilir. Her neyse! Washington, Esad'ı devirmekle cihatçı şiddeti durdurmaktan daha fazla ilgilenmeseydi, IŞİD'in başından itibaren ortalığı kasıp kavurmak için çok daha az fırsatı olurdu.

Bugün yaklaşık 600 Amerikan askeri personeli Esad'ı görevden almak, Şam'la müttefik İran ve Rus güçlerini devirmek, Kürtleri Türklerden ve görünüşe göre herkesten korumak, IŞİD’in tekrar eden bir performans göstermemesini sağlamakla görevlendirildi. 

Şam'ın ABD güçlerine giderek daha fazla meydan okuması muhtemel. Amerika'nın varlığı ne kadar rahatsızsa, Washington'un misyonunu gerçekleştirmesi o kadar zorlaşır ve Washington'a çekilme baskısı artar. Yine de ABD'li politikacıların şiddetli yüzleşme potansiyeli büyük olacaktır. 

Amerika’nın müttefikleri de zarardan muaf değil. Amerika'nın Sesi'nden Namo Abdulla, "Suriye hükümetine yönelik son ABD yaptırımları şimdiden ülkenin kuzeydoğusundaki ABD müttefiklerine zarar veriyor” diyor.  ABD Barış Enstitüsü'nden Mona Yacoubian, Sezar yasanın "rejimi devirmek için yeterli olmadığını sadece sıradan vatandaşlar için daha fazla acı çekmek anlamına geldiği" sonucuna varıyor. 

“Rusya Esad’ı savaştan kurtardı ama…” 

Rusya, Esad'ı savaşta kurtardı ama onun iktidarda kalmasını sağlayacak açık bir yol yok. Dahası, Moskova, ABD ve Körfez Devletleri tarafından cömertçe finanse edilen kuvvetlere karşı askeri zafer sağlamak için çok yatırım yaptı. 

Amerikalı yetkililer, ABD askeri personelinin hayatını riske atarken ve sonu gelmeyen savaşlardan en çok zarar gören yabancılara zorluklar yaşatırken kendi çabalarını kutsal bir şekilde alkışlıyorlar. Amerika'nın tek anlamlı sonucu, aramızdaki en azına büyük zarar verme gücünü göstermesiydi. 

“Bölgedeki sorun Suriye'nin çok ötesine gidiyor” 

Amerika ve Rus personelinin çatışması sonrası Pentagon, Moskova'nın "kasıtlı olarak kışkırtıcı ve saldırgan davranışını" kınadı. 

Bölgedeki sorun Suriye'nin çok ötesine gidiyor. ABD Kongre üyeleri, ABD kuvvetlerinin çok sayıda yabancı savaş alanına konuşlandırılması konusunda oy verme konusundaki anayasal sorumluluklarını yerine getirmeyi reddediyorlar. 

Son ABD-Rusya çatışmasına bakıldığında daha büyük bir çatışma potansiyeli gerçektir. "Suriye'de yeni bir Soğuk Savaş var ve herhangi bir patlak, (büyük güçlerin sahada mevcut olduğu gerçeği göz önüne alındığında) bölgesel veya uluslararası bir savaşın yolunu açabilir. 

ABD’nin siyasi liderleri ülkenin güvenini düşürüyor. Gerçekten dış politikada ABD’ye olan ihtiyaç hiç bu kadar gerekli olmamıştı.