image

PeyamaKurd - KCK Başkanlık ve Yürütme Konseyi üyelerinden Diyar Xerib Muhammed’in Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) düzenlediği ortak operasyonda hayatını kaybetti.     

PKK'ye yakın medya organları yaptıkları açıklamalarda, KCK Genel Başkanlık  Konseyi Üyesi Diyar Xerib'in Türk istihbaratı ve yerel güçlerin işbirliği sonucu öldürüldüğünü açıkladı.            

Diyar Xerîb YNK kontrolündeki bölge yaşamını yitiriyor!” 

Xerib’in şaibeli ölümüne ilişkin birçok iddia ortaya atıldı. Fakat ortaya atılan iddialar resmi bir açıklama ile desteklenmedi iddialar havada asılı bir şekilde duruyor. PKK’ye yakın medya organları ve PKK’ye destek veren kesimler söz konusu ölümden ‘Barzanileri ve KDP’yi sorumlu’ tuttu. 

Fakat Diyar Xerib'in ölümü üzerine yerel kaynaklar bazı bilgiler vermişti. 

İddiaya kaynak olan bilgilere göre Xerib, Süleymaniye'de birisiyle görüşüyor ve Kandile dönüş esnasında şehit ediliyor. KDP'den ziyade YNK'nin işin içinde olduğu tahmin ediliyor. Çünkü Xerib’in görüştüğü yerde KDP’nin izi bile yok. O bölge tamamen YNK tarafından kontrol edilen bir konum. Hatırlanacağı üzere Türk kaynaklarıda iç istihbarata vurguda bulunmuştu.

PKK medyasının yaptığı düşündürücüdür!”

Resmi bir açıklama gelmeyene kadar iddialar ortada dolaşacaktır. Bu durum, medyanın kendi doğasıdır. Fakat PKK medyasının, PKK’nin en üst düzey komutanlarından birinin öldürülmesini dahi kolay bir şekilde suistimal etmesi, KDP ve Barzanilerin üzerine yığması oldukça düşündürücü bir konudur. 

Diyar Xerîb, KDP istihbaratı ve ihaneti sonucu öldü diye ortaya asılsız iddialar atan PKK medyası bu iddiaların gerçekliğini kanıtlamak zorundadır. Diğer yandan PKK medyası yaptığı açıklamada şöyle bir ifade kullanıyor, "Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre.” Fakat belirttiğimiz gibi Diyar Xerib KDP değil YNK bölgesinde öldürüldü. Yani hem söz konusu kaynak muğlak hem de verilen bilgi tutarsız. Ama verilen bilgileri sorgusuz kabul eden ve doğruluğunu sorgulamadan onaylayan bir kitle mevcut. 

Ya Diyar Xerîb Kurdistanî ise, ya iç istihbarat sonucu öldürüldü ise?” 

Ortaya bir sürü iddia atılıyor ve çoğu da anonim kaynaklardan çıkan muğlak ve tutarsız bilgiler. Xerîb, PKK içinde Kurdistanî kimliği ile bilinen bir isimdi. Bir iddia da biz ortaya atalım, Rojava konusunda İran, Türkiye, Suriye ve Rusya DSG güçlerini sıkıştırıyor. ABD ve koalisyon ise YPG’nin PKK’den ayrışarak dönüşümünü istiyor. Diyar Xerîb YNK, bölgesinde öldürülüyor ve bir toplantıdan çıktığı söyleniyor. Düşün o toplantıda ne oldu? Belki de Xerîb, Kurdistanî kimliğini ortaya koyarak Kürt halkının artık bir şeylere sahip olması gerektiğini belirtti. 

Hatırlanacağı üzere YNK’ye bağlı Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’te geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelmişti. Her ne hikmetse Diyar Xerîb, YNK’nin bölgesinde hayatını kaybediyor. Neden Cemil Bayık, Duran Kalkan gibi Türkiyeci ve İrancı isimlere bir şey olmuyor da, Kurdistanî isimlere bir şeyler oluyor? Yoksa Türkiye’nin iç istihbarat açıklamasındaki istihbarat PKK’nin kendi istihbaratı mı? 

YNK’li Aras Cengi’nin kara faaliyetleri’ 

Gündemde dolanan bir diğer iddia ise, İranlı Kasım Süleymani’ye yakın çevrelerin koordinatları paylaştığı yönünde. Belirtildiği üzere Xerîb, YNK’nin kontrolündeki bölgelerde yaşamını yitirdi. Yaşanan olaydan önce de Berhem Salih Türkiye’yi ziyaret etmişti. 

Berhem Salih asıl aktörlerin sadece vitrindeki yansımasından ibarettir. Burada asıl önemli olan Aras Şeyh Cengi Talabani’nin faaliyetleridir. Kısa bir hatırlatma: Geçtiğimiz yıl PDK-İ’nin kampı İran tarafından füzeler ile bombalanmış burada da suç Barzanilere yüklenmişti. Fakat herkes Aras Şeyh Cengi Talabani’nin, İrancı faaliyetlerini atlamıştı. İran PDK-İ’nin sekreterya kanadını kaldırmak istiyordu. YNK’li Aras Talabani, füzeli saldırıdan önce Kerkük civarındaki İran taraftarı Haşdi Şabi’nin askeri yetkililerini arayarak PDK-I Peşmergelerinin konumunu vermiş, İran’ın hamlelerini kontrol etmiş, sekreteryaları ispiyonlamıştı. 

Türkiye, yaklaşık 2 yıldır YNK’den kendilerine yönelik bir hamle bekliyordu. Ankara sık sık YNK’ye, “Bizim için bir şey yapmadınız” diye nota veriyordu. YNK kalkıpta kendisi ile iş tutan isimleri tabiki vermeyecekti. Savunmasız, mazlum ve Kurdistani isimleri fişleyerek aradan çıkarıp İran, Türkiye ve sözde yandaşlarına   yanınızdayız mesajı verecekti. 

Ortada birçok iddia varken, nasıl oluyor da PKK kanadı ve medyası kendinden emin bir şekilde, “KDP’nin ve Barzanilerin ihaneti” diye Kürt halkı arasında nifak tohumları ekiyor? Mesrur Barzani’nin geçtiğimiz ay Mevlüt Çavuşoğlu’na’ “Rojava konusunda hassasız. Yanlarındayız” mesajını ne çabuk unutuyorlar. PKK tayfası ve medyası kendisini tamamen KDP ve Anti-Barzanicilik üzerine programlamış bir sisteme entegre etmiş durumda. 

PKK zemin mi hazırladı?” 

PKK geçtiğimiz günlerde Başûr’da ‘Öz Savunma Güçleri’ adı altında yeni bir milis gücü kurmuş savaşı güneye taşıyacaklarını duyurmuştu. Sakın Diyar Xerîb’in ölümü buna zemin hazırlamak için planlanmış olmasın? PKK destekçileri ve PKK kanadı zaten her olayı Barzani ve KDP’nin üzerine yığma gücüne sahip olduğunu biliyor. Bunu da çok iyi kullanacak manevralarının olduğunun da farkında. Çünkü kitlesinin radikal şekilde kendisine bağlı olduğunu ve çoğunun apolitik olduğunu hesaplayabiliyor. 

Şimdi okuyanlar diyecek ki, “İhanetçi Barzani medyası, Türk işgalini savunuyor.” Eğer böyle düşüncede olanlar varsa bizi anlamayacak kadar bu davadan ve kendi milletinin benliğine uzak bir yapıdadır. 

Neden her şey Barzanilere ve KDP’ye yığılıyor?” 

Bizim dememiz o dur ki; PKK mecrası ortada herhangi resmi bir açıklama, belge ve enformasyon yokken ‘Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre’ sözü ile olayı KDP ve Barzanilere yıkıyor? 

Kürt halkını farklı çıkarlar uğruna kandırmak bu kadar kolay mı? Bu kadar mı basit Kürt halkı onlar için?