image

PeyamaKurd - Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) tahmini olarak 60.000'in üzerinde olması ve Suriye topraklarının neredeyse üçte birini kontrol etmesine rağmen, kontrol alanları birtakım tehdit ve zorluklarla karşı karşıya kalmakta. 

Middle East Instute’de (Orta Doğu Enstitüsü) Elizabeth Dent imzasını taşıyan ‘IŞİD gözaltılarının sürdürülebilirliği’ başlıklı bir görüşe yer verildi. İçeriğe göre yakalanan IŞİD’lilerin ileride tehlike yaratabileceği öngörülüyor ve bu konuda 5 öneri maddesi sunuluyor.

Bu noktada en acil olan muhtemelen, Şubat 2019’dan bu yana Orta Fırat Nehri Vadisi’nde bir bir dökülen IŞİD’li teröristler ve ailelerine ne yapılması gerektiğidir. SDG şu anda binlerce IŞİD’liyi elinde tutuyor. Bu çetelerin düzende ve kontrol altında tutulması, büyük bir zorluktur. Terörlü tutuklularla baş etmenin yetersizliğinin nasıl olduğunu ispatlamak için sadece Irak’a bakmak yeterli bile. 

Bu yazı var olan problemi ortaya koyuyor ve ne yapılması gerektiği ile ilgili olası seçenekleri araştırıyor. 


Kilit noktalar:

  • IŞİD terör örgütünün tohumları, IŞİD'den kurtarılan bölgelerde koalisyon ortakları tarafından gözaltında tutuluyor.
  • Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG) IŞİD çetelerini ve ailelerini süresiz olarak alıkoymaları Suriye için ileride tehdide dönüşebilir.
  • Koalisyon ortakları, bu gözaltı merkezlerini kontrol etmek için kaynaklar ve insan gücü için bir taahhütte bulunulmadığı takdirde, SDG 2012 yılında örgütün ortaya çıkmasına yardımcı olan cezaevi isyan taktikleri karşısında savunmasız kalabilir.
  • Bu sorun Beyaz Saray’dan çıkan tutarsız ve karmaşık kararlarla daha da artmakta, zeminde sorunları karmaşıklaştırmakta ayrıca diplomatlar, komutanlar ve koalisyon ortaklarını fikirsel anlamda ayrıştırmakta.
  • Bu konunun ele alınamaması, örgüte karşı mücadelede kazanılanları tehlikeye düşürecek, koalisyon ve ortaklarının serbest kalan alanlarda yeniden tesis edebileceği asgari istikrarı tehdit edecek, Irak ve Suriye'de saldırıların yeniden canlanması için bir risk oluşturacak ve potansiyel olarak ABD ve müttefikleri bile bundan etkilenecek.

Türkçe Çeviri | PeyamaKurd