image

PeyamaKurd - ABD’de yayın yapan Foreign Policy dergisi yazarı Lara Seligman, kaleme aldığı bir makalede 2019 yılında Rojava’da yaşanan gelişmeleri 5 başlık altında kronolojik bir sıraya dizdi.

Aynı zamanda Pentagon dış politikalar muhabiri de olan yazar Lara Seligman, “Türkiye'nin Rojava'ya saldırısı ilgili beş temel okuma” başlıklı makalesi ile ABD, Türkiye, İran, Rusya ve Suriye ekseninde gelişen Rojava’daki gelişmeleri kronolojik bir sıraya koydu.

5 başlık altında toparladığı gelişmeleri okura aktaran Seligman, yazısında özetle şunlara değindi:

Başkan Trump’ın 2019’un ilk günlerinde tüm ABD birliklerini Suriye’den geri çekeceğini açıklaması ile Suriye politikasını hareketlendirmeye başladı. ABD Başkanının bu kararının ABD’nin Orta Doğu politikalarına zarar vereceği ve Rusya ile İran’a alan açacağından endişelenen Savunma Bakanı James Mattis’in Trump’ı ikna etme çabaları sonuç vermeyince istifa etmişti.

Bu süreç içinde birçok Senatör ve Pentagon yetkilisi de istifa eden James Mattis gibi Trump’ı ikna etmeye çalışarak hayli efor sarf etti. Ta ki 2019’un sonlarına kadar…

Rojava’dan asker çekerek Türkiye’nin önünü açan Trump, Pentagon ve diğer ABD kurumlarındaki yetkililerin telkinleri ile kısa bir süre sonra ikna edildi ancak, yine de ABD’li üst düzey yetkililer Amerika’nın oradaki hedefleri konusunda Trump ile aynı sayfaya gelemiyor gibi görünüyor.

‘ABD’li yetkililerin önlemleri harekatı engelleyemedi’

Birçok ABD’li yetkilinin IŞİD’e karşı ortağı olan Kürt savaşçıları bölgeden atmak için gayret gösteren Türkiye’nin saldırısını önlemek için gösterdiği yoğun çaba; Ankara’nın “terörist” bir tehdit olarak gördüğü yüzlerce Kürt savaşçı ile sivili öldürmesine ve 200.000 kişinin yerini değiştirmesine yol açan askeri harekatını engelleyemedi.

Yerel halkı terörize etmeye devam ediyorlar’

Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından yapılan bir ateşkes büyük ölçüde saldırıyı durdurmuş olsa da, şimdi Serekani ile Gire Spi’nin arasındaki 20 kilometrelik tampon bölgeyi kontrol eden Türkiye destekli Arap vekilleri (ÖSO-SMO kast edilerek) yerel halkı terörize etmeye devam ediyorlar.

Bölge sakinlerinin bir başka korkusu da Erdoğan'ın bölgeye yeniden yerleştirmeye başladığı yaklaşık 3 milyon Suriyeli mültecinin akını.

Önce Rojava’dan asker çekerek Türkiye’nin önünü açan ancak sonrasında karar değiştirerek görünüşte farklı bir misyonla Deyrezzor’a çektiği askerlerden daha kalabalık bir birliği bölgeye sevk eden ABD ordusunun kiminle savaşması gerektiği konusunda tehlikeli ve karanlık bir belirsizlik var.

ABD öncelikle kendisine şu soruyu sormalı: “ABD IŞİD ile mi, yoksa bölgedeki sayısız aktörleri ve grupları yöneten İran ve Rusya ile mi mücadele edecek?”

Suriye ve Kürtler konusunda 2019’dan kalanlar 5 başlıkta toplanabilir:

1. IŞİD, İran, Rusya… ABD kiminle savaşacak?

Trump’ın asker çekme kararı ardından önce Türkiye, ardından da İran’ın savaş taraftarı “Şahinleri”ne alan açıldı. Asker çekme kararının ardından kısa ir süre sonra Trump’ın bölgeye yeniden asker gönderme kararı alması, tüm bunların bir sonucu.

2. Kürtler endişe içinde

İleri görüşlü Suriyeli bir Kürt politikacı olan İlham Ahmed, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik operasyonuna başlamadan haftalar önce oluşturulacak Güvenli Bölge’nin sorunları çözmeyeceği konusunda uyarıda bulunmuş ve Türkiye ile bu konuda görüşmenin sakıncalarını dile getirmişti. Askeri güce dayalı oluşturulan Güvenli Bölge, Kürtleri endişelendirmeye devam ediyor.

3. ABD askerlerinin hayal kırıklığı

Demokratik Suriye Güçleri ile birlikte IŞİD’e karşı savaşan ve operasyonlar yapan eski ve yeni birçok ABD askeri Kürtler için aynı şeyi söylüyor: "Şimdiye Kadar Gördüğüm En Asil İnsanlar"

 Kürtlerin liderliğindeki savaşçıları ABD’nin bölgedeki terörizme karşı en güçlü müttefiki olarak tanımlayan bölgede görev yapmış ve görevini devam ettirmekte olan ABD’li askerler; Türkiye’nin askeri operasyonu için gerekli şartları hazırlayan Trump’ın çekilme kararı sonrası harap olduklarını ve utandıklarını söylediler.

4. Kürtler “kötü ve daha kötü” arasında seçim yapmaya zorlanıyor

Demokratik Suriye Güçleri Genel Komutanı Mazlum Abdi, “Eğer uzlaşma ve soykırım arasında seçim yapmak zorunda kalırsak, halkımızı seçeceğiz” sözleri ile ABD politikalarının kendilerini zorlamasıyla Suriye lideri Beşar Esad ve Rus destekçileri ile ortak olmaya karar verdiğini açıkladı.

5. Esad savaştan başka hiçbir şey kazanmadı

Yedi yıllık savaşın sonunda 2019’da çok sayıda askeri zafer kazanan Beşar Esad ise büyük bir savaşta kazandığı içi boş zaferle avunacak.