image

PeyamaKurd - Türkiye’nin Kürt halkına, Kürt halkının değerlerine, Kürt halkının Türkiye’ye gelen ve Kürdistan Bayrağını Ankara’da dalgalandıran liderlerine, aynı zamanda üyesi olduğu NATO’nun eğitim verdiği Peşmergelere karşı antipatisi ve şiddet uygulama alerjisi devam ediyor. 

Güney Kürdistan’dan, İstanbul’a seyahat etmek isteyen 2 Kürt vatandaş İstanbul Havalimanında polisler tarafından darp ve hakaret uygulanarak 2 gün boyunca göz altına alındı. 

Gezmeye gelen Kürtlere, terörist muamelesi!” 

Söz konusu olay Türk polisinin, 2 Kürt vatandaşın telefonlarını kontrol etmek istemesi ile başladı. Telefonları kontrol eden polis, Mesud Barzani ve Peşmergelerin fotoğraflarını görünce Kürt vatandaşlara hakaret uygulayarak ‘teröristmiş’ muamalesi yaptı ve darp ederek göz altına aldı ve Türkiye vatandaşı dahi olmayan bu iki insanın haklarında soruşturma açıldı. 

Bilindiği üzere Mesud Barzani, Kürdistan Bölgesi Başkanı sıfatı ile Ankara’yı birçok kez ziyaret etmiş ve ikili ilişkiler ele alınmıştı. Hatta geçtiğimiz günlerde Kürdistan Bölgesi’nin yeni Başkanı Neçirvan Barzani’de İstanbul’a gelmiş ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştü.

Ve hatırlanacağı üzere Kürdistan Bayrağı Ankara’da resmi olarak dalgalanmış Türk kanalları ve medyası Kürtleri terör olarak göstermekten geri durmamıştı. Türkiye eski Başbakan’ı Ahmet Davutoğlu da Peşmergeleri cephede ziyaret etmişti. 

Kürtler tarafından kabul edilmeyecek bir durum!” 

Türkiye’de iktidarın, İstanbul yenilgisinden sonra Kürtler ile yeniden başlaması gündemde olan yeni bir sürece girmesi ve Güney Kürdistan ile gergin olan durumu yumuşatması beklenirken, yaşanan bu olaylar Kürtler tarafından kabul edilmeyecek bir durumdur.

Türkiye artık eğitim kurumundan güvenlik teşkilatına, sivil toplum örgütlerinden siyasi kesimlerine kadar Kürtleri teröristmiş gibi lanse etmeyi bırakmalı, İstanbul seçimlerinden ders alarak Kürtlerin kendilerine zarar verenlere ve sabrını taşıranlara neler yapabileceğini hesaplamalıdır.