image

PeyamaKurd - Neçirvan Barzani, dün yapılan törende yemin ederek Kürdistan Bölgesi Başkanlığı görevine resmen başladı. Törene Kurdistani Partiler ve birçok ülkeden diplomatik isim katılırken Halkların Demokrat Partisi’nden (HDP) herhangi bir ismin yer almaması ise dikkatlerden kaçmadı. 

Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer PeyamaKurd’e açıklamalarda bulunarak, “Toplantımız olduğu ve tarihler uyuşmadığı için yer alamadık” dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise PeyamaKurd’e açıklama yaparak, “Şahsi davet gelmedi. Davet olsa gelmeye çalışırdım gelemezsem dahi bir tebrik mesajı yollardım” diye konuştu. 

Yemin törenine birçok diplomatik isim katıldı” 

Neçirvan Barzani, dün başkent Erbil’de Saad Abdullah Konferans Salonu’nda çok sayıda önemli ismin katılımıyla düzenlenen törende yemin ederek Kürdistan Bölgesi Başkanlığı görevine başladı.

Yemin törenine ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Almanya, Japonya ve İran büyükelçileri ve daha birçok diplomatik isim katıldı. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da törene katıldı. 

Kuzey Kürdistan’dan Kurdistani Partiler, Rojava kanadından ise Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ve Demokratik Birlik Partisi (PYD) temsilcilerinin yer aldığı törende Halkların Demokrat Partisi’nden (HDP) herhangi bir ismin yer almaması ise dikkatlerden kaçmadı. 

Diğer yandan yemin törenine Rojhilat’tan Kürdistan Demokrat Partisi İran (PDK-İ) ve İran Kürdistanı Emekçi Devrimciler Topluluğu (Komele) de parti olarak katıldı. Ayrıca HÜDA-PAR’ın da katıldığı yemin töreninde yer aldığı gözlemlendi. 

Toplantı nedeni ile katılamadık”

HDP’nin Neçirvan Barzanin’nin yemin törenine katılmaması dikkat çekerken konuya ilişkin ise parti kanadından herhangi bir açıklama yapılmadı. HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer PeyamaKurd’e açıklamalarda bulunarak şu ifadeleri kullandı:

Bize davet geldi fakat ABD Elçiliğinden bir gurup ile görüşmemiz vardı. Bundan dolayı tarihler uyuşmadı. Orada olmadığımızı biliyoruz fakat daha sonra Erbil’e gideceğiz. Bu durum faklı lanse edilmemeli çünkü herhangi bir kasıt ya da bilerek yapılan bir durum değil. Belirttiğim gibi toplantımız olduğu ve tarihler uyuşmadığı için törende yer alamadık.” 

Şahsi olarak davet gelmedi” 

Sezgin Tanrıkulu ise konuya yönelik PeyamaKurd’e  şu ifadeleri kullandı, “Bana şahsi olarak davet gelmedi, partimize de geldiğini sanmıyorum. Bu konuda hangi tutumu aldığımız bellidir. Eğer şahsi olarak davet olsa gelmeye çalışır gelemezsem de bir mesaj yollardım. Dediğim gibi herhangi bir davet gelmedi.”