image

PeyamaKurd – ABD, Kürt güçlerine yeni askeri sevkiyatlar ve ekipmanlar yolladı. Sevkiyatlar, Güney Kürdistan üzerinden Rojava’ya aktarıldı. Türkiye, geçtiğimiz günlerde güvenli bölge konusunda ABD’ye, “Siz yapmazsanız biz kurarız” tehdidinde bulunduğundan dolayı Washington kanadından uyarı mahiyetinde bir hamle geldiği söyleniyor.

Arap basınında yer alan ve Rojava’yı yakından takip eden kaynakların PeyamaKurd’e aktardıklarına göre ABD, Rojava’ya askeri sevkiyatlar yaparak Türkiye’nin tehditlerine yönelik bir ültimatom verdi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Perşembe günü bir açıklama yaparak, ABD’nin Güney Kürdistan üzerinden,  Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG) kontrolü altındaki bölgelere (Rojava) askeri ve lojistik ekipman ile gerekli envanterler taşıyan yaklaşık 150 kamyon gönderdiğini belirtti.

SOHR, Washington’un Kürt güçlerine şu ana dek askeri teçhizat taşıyan yaklaşık 2.600'den kamyonun gönderildiğini ve SDG'nin bu yardımlar ile Fırat’ın doğusunda kolonileşmiş terör örgütü IŞİD’i bitirdiğini de açıklamasına ekleyerek konuya vurgu yaptı.

Diğer yandan açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD'ye Suriye’nin kuzeyinde güvenli bir bölge kurulması konusunda yeni bir uyarı yaptığı ifade edilerek, Erdoğan’ın, “Eğer bu bölge Eylül ayı sonunda kurulmazsa, Ankara’nın tek taraflı harekete geçeceği” sözleri de hatırlatıldı.

Suriye’de bulunan ve Rojava’yı takip eden yerel kaynaklar ise yüzlerce Kürt savaşçının geçtiğimiz haftalarda Rojava’nın bazı bölgelerinde ABD tarafından eğitim görmekte olduğunu söylediler.

Kaynaklar ayrıca, Kürt güçlerin ABD askerleri tarafından Rakka, Tabqa ve Heseke’nin güneyindeki Shedadi’de farklı silah türlerinin nasıl kullanılacağı konusunda eğitildiğini ifade ettiler.

Kaynaklar, ABD lojistik ve askeri yardımlarının, terör örgütü IŞİD ile mücadele kapsamında Kürtlere yollandığını ifade ediyorlar. Şu anda Suriye'nin bazı bölgelerinde ABD’nin 18 askeri üssü ve merkezde ise yaklaşık 2 bin ABD askeri bulunduğu bilgisi aktarılıyor.

Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar ise son zamanlarda ABD'nin, Suriye’nin kuzeyinde güvenli bir bölge yaratma konusundaki taahhütlerini yerine getirmemesi durumunda, Ankara'nın böyle bir alanı kendi başına açmak için harekete geçeceğini ifade ediyor.

Çeviri | PeyamaKurd