image

PeyamaKurd - Dünya Ezidilerin lideri olarak seçilen Miri seçilen Hazım Mir Tahsin Beg, KCK Eşbaşkanı Besê Hozat’ın “Şengal, Irak’ın bir parçasıdır” şeklindeki sözlerine tepki göstererek, “Şengal Kürdistan Bölgesi’nin toprağıdır” ifadesini kullandı.

Kürdistan basınına konuşan yeni Ezidi Miri Hazım Mir Tahsin Beg, KCK Eşbaşkanı Besê Hozat’ın Şengal’le ilgili açıklamalarına sert tepki verdi.

“Şengal Kürdistan Bölgesi’nin toprağıdır”

Ezidi Miri Hazım Mir Tahsin Beg, “Şengal Kürdistan Bölgesi’nin toprağıdır” diyerek, Şengal’deki sorunların Irak Anayasası’nın 140’ncı maddesi çerçevesinde çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Söz konusu Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nden Ezidi Kürtleri korumasını isteyen Mir Hazım Mir Tahsin Beg, topraklarında kalmaları ve göç etmemeleri için Ezidi Kürtlerine daha iyi hizmet verilmesi gerektiğini kaydetti.

Öte yandan daha önce PKK’nin çatı yapılanması KCK’nin Eşbaşkanı Besê Hozat, “Şengal, Irak’ın bir parçasıdır. Irak’ın bütünlüğü içerisinde Ezidi halkımız özerk bir statülerinin olmasını istiyor” sözlerini kullanmıştı.

Besê Hozat açıklamasında, “Özerk vilayet sistemi Irak Anayasası’nda vardır. Şengal özerk bir vilayet olabilir” diyen Hozat, ”Irak, Şengal’in özerkliğini tanırsa Ezidilerin büyük saygısını ve desteğini kazanır. Dünya halklarından da destek görür” ifadelerine yer vermişti.