image

PeyamaKurd - Peşmerge komutanı General Sirwan Barzani terör örgütü IŞİD’in Kürdistan Bölgesi’ndeki kasaba ve köylerden sürüldüğü halde bölgede hala aktif olduklarını belirtti. Sirwan Barzani ve Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver El Cezire’ye konuştular.

‘Erdoğan, tampon bölgeyi kullanacak’

IŞİD’in elindeki bölgeyi kurtarmak için geçen yıl yapılan bir askeri operasyonun yalnızca kısmen başarılı olduğunu belirten Barzani, Iraklı yetkililer, ABD ve koalisyon güçleri tarafından savaş planındaki kısıtlamaları eleştirdi.

Barzani, IŞİD'in Peşmerge cephelerinin güneyindeki ve batısındaki diğer bölgelerde olduğunu ancak bu bölgelerin Irak kuvvetleri tarafından kontrol edildiği için konu hakkında fazla yetkilerinin olmadıklarını kaydetti.

Barzani Rojava konusuna da değinerek, Erdoğan'ın geçen Mart ayında Afrin kentinde olduğu gibi Kürtleri ezmek için tampon bölgeyi de kullanacağını söyledi. Barzani, "Türkiye'ye ait savaşçılar ve Erdoğan'a ait teröristler orada olacaksa, toprak için savaşacaklar. Orası güvenli bir bölge değil, bir savaş bölgesine dönecek" dedi.

Trump’ın ABD’nin Suriye’den çekilmesi ile ilgili yaptığı açıklamaya ilişkin ise Barzani,  ABD’nin IŞİD’le mücadelede en önemli müttefiki Rojava Kürtlerini terk edeceğinden endişe duyduğunu söyledi. 

‘ABD güçleri kalmalı’

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver ise, "Bizim için, IŞİD bitmedi. Halen özellikle Kerkük, Diyala, Selahaddin, Maxmur ve Musul'da tartışmalı bölgelerde terör eylemleri yürütüyorlar. Günlük saldırılar yapıyorlar ve güçlerini bile artırdılar.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) dahi ABD güçlerinin kalması gerektiğini söylüyor. IŞİD hala küresel bir terör örgütüdür. Araziyi ve halifeliği kaybetmiş olabilir, ancak hala varlar ve tehlikeliler” diye konuştu.

 

Çeviri | PeyamaKurd