image

PeyamaKurd - Joe Biden’in, Kürt destekli duygularının gerçekliği dağların tek dostları olmadığı konusunda Kürtlere olan bağlılığını zorlayıp zorlayamayacağı yaklaşımında ortaya çıkacak.

ABD Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'a göre Donald Trump, "Kürtleri sevmiyor.” Trump iki kez ABD birliklerinin Suriye'nin kuzeydoğusundan  (Rojava) çekilmesini emretti ve Washington, Suriye’deki Kürt müttefiklerini IŞİD’e karşı savaşta verdikleri ağır fedakarlıklara rağmen kendi başlarına savaşmaya terk etti.

Amerikan dergisi National Interest son sayısından Joe Biden’in Kürtler ile olan ilişkine yer verdi. Biden’in Kürt destekçisi bir figür olduğuna değinen dergi, Biden’in Kürtlere söylediği, “dağlar tek dostunuz değil” sözünü de hatırlattı.

Aktivistlere göre Kürtler yönelik iyi bir başkan profili olacağı belirtilen Joe Biden’in Kürdistan Bölgesi Onursal Başkanı Mesud Barzani ile de 20 yıllık bir dostluğu bulunuyor. Hatta Obama'nın ulusal güvenlik danışman yardımcısı Ben Rhodes'a göre Biden, Barzani'nin tüm torunlarının isimlerini bile öğrendi.

“Son anketler Biden’in kazanacağını gösteriyor” 

ABD’deki son anketler seçimlerde muhtemelen Kürt destekçisisi Biden’in kazanacağını gösteriyor. Joe Biden, Kürtler için (özellikle de başkan yardımcısı olarak yirmi dört kez ziyaret ettiği Irak’taki Kürtler) özel bir çaba gösterdi. Amerikalı bir aktivist, ”Kürtler endişelenmesin, Biden iyi bir başkan olacaktır" diyor. 

Biden'in Kürt politikası net bir potansiyeline sahip. Ve bu onun kalıcı kararlar verebileceği örneği sunuyor. Biden göreve gelir ve başlarsa, Kürtlerle ilgili yapacakları elbette sınanacak. Çünkü yalnızca Kürt nüfusu ve bir iç çatışma geçmişi ile değil, aynı zamanda Kürt özerkliği kurulması kaygısı yaşayan Türkiye, Suriye, İran ve Irak ile de çatışacak.

Biden, 2003’te ABD’nin, Irak’a girişinin coşkulu bir destekçisi olmasına rağmen, 1991 Körfez Savaşı'na karşı oy kullandı. Biden, çatışmanın "On yıllarca pişman olunacak korkunç bir hata olacağını” belirtmişti. 

“Dağlar tek dostunuz değil” 

Biden'in Kürtler konusundaki endişesi, ABD’nin Irak’a girişine izin veren oyu kullanması temel faktörlerden biriydi. Bu durum Demokratik aday kampanyasının her ikisinde de önemli bir sorumluluk haline geldi. Biden, Kürtleri Saddam'ın gazabından korumak istese de Saddam’ın devrilmesinin getirebileceği potansiyel kaos konusunda da endişeliydi. Çünkü bu durum Kürtleri değerli petrol yataklarını ele geçirmeye davet edecek; Türkler de bir Kürt devletinin oluşmasını engellemek için sınırı geçecekti. 

Biden'ın Iraklı Kürtlere en güçlü destek gösterisi, Senatör arkadaşı Chuck Hagel ile bölgeyi ziyaret ettiği Aralık 2002'de gerçekleşti. 

Kürdistan Bölgesi’ni “Orta Doğu'nun Polonyası" olarak gören Biden, Washington adına Kürdistan Bölgesel Hükümeti'ne (KBY) destek sözü vermiş "dağlar tek dostunuz değil" ifadelerini kullanmıştı.

“Biden-Barzani dostluğu 20 yıla dayanıyor” 

Şu anda Trump yönetiminin Suriye özel elçisi olarak görev yapan James Jeffrey, diplomasinin kişisel boyutuna yatırım yaptığı için Biden'a kredi sağlıyor. Jeffrey ile ilişkisi çoğu zaman sert olsa da Biden, Celal Talabani ve Mesud Barzani de dahil olmak üzere Kürtlerle çok sıcak ilişkiler geliştirdi. 

Biden ile Barzani arasındaki dostluk ise yaklaşık yirmi yıl öncesine dayanıyor. Obama'nın ulusal güvenlik danışman yardımcısı Ben Rhodes'a göre Biden, Barzani'nin tüm torunlarının isimlerini bile öğrendi.

“Referandum ve DSG konusunda bekleneni veremedi” 

Mesud Barzani ile kişisel ilişkisine rağmen Biden, Barzani'nin Kürtlerin bağımsızlığı için yürüttüğü referanduma destek vermedi. Bunun yerine Biden, "siyasi birliği ve ekonomik istikrarı güçlendirmek için adımlar atarken Irak Hükümeti ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) arasında yakın işbirliği" çağrısında bulundu.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), IŞİD'e karşı mücadelede ana kara güçlerini oluştururken, ABD hava ve birçok destek sağladı. Joe Biden, ana omurgasını Kürtlerin oluşturduğu SDG’nin, koalisyon için önemine rağmen Türkiye'nin Kürtlerin özerkliğine ilişkin endişelerine göre hareket ederek, YPG'yi "Suriye-Türkiye sınırında ayrı bir yerleşim bölgesi" oluşturmaktan kaçınması konusunda uyardı ve onları Suriye'ye çekilmeye çağırdı. 

Türk medyası da Biden'ı yalnızca Kürt destekçisi olduğu için değil, aynı zamanda Yunan yanlısı ve Ermeni yanlısı olduğu için de "küstah senatör " olarak nitelendirerek "Türkiye düşmanı" olarak sık sık eleştirdi.  Biden’in yapacakları ya da yapabilecekleri seçim sonrası göreve geldiği takdirde daha net bir prototipe oturacaktır.  


Çeviri | PeyamaKurd