image

PeyamaKurd - 6emîn Festîvala Belgefîlman a FîlmAmedê piştî du salan îro di bin dirûşma “Fîlma xwe bîne û were” de dest pê dike.

Festîvala Belgefîlman a FîlmAmedê ku  berê bi piştgiriya Şaredariya Peyasê 5 caran hatî sazkirin, îro çarşemê (23.05.18) li Amedê piştî navberdayîna salekê bi dirûşma “Fîlma xwe bîne û were” dest pê dike û dê heta 27ê mehê bidome.

Piştî ku li qeyûm j bo şaredariya Peyasê ya Amedê hat tayînkirin alîkariya butçeyê ji ser festival hat qutkirin.

Îsal festival bi hevkariya Pale Huner, Ma Muzik, Akademiya Sînemaya Rojhilata Navîn Şanoya Bajar a Amedê tê pêşandan.

ji bo 6emîn Festîvala Belgefîlman a FîlmAmedê 105 serîladan hatine kirin lê komîsyona amadekar diyar bi daxuyaniyekê diyar kir ku ji ber mercên wan îsal zêde ne guncav in ew tenê dikarin 4 rojan fîlman nîşan bidin lewma  dema wan têrê nake hemû fîlman nîşan bidin.

Bernameya festîvalê wiha ye:

CIH PALE HUNER

23-05-2018 Çarşem

SEAT/SAAT: 18:00  Konser: MIZGÎN TAHÎR

SEAT/SAAT: 19:30 Nişandina fîlm: RADIO Kobanî.

Derhêner: Rêber Dosky

Mawe: 70 xulek

24-05-2018 Pênçşem

SEAT/SAAT: 14:00

Nişandina film: Return 51’

Derhêner: Valeria Mazzucchi

SEAT: 15:00

Belgefîlma tûtinê

Derhêner: Turan Kubulay

Sêsed û sê

Derhêner: Alican Mansuroğlu

SEAT: 16:00

Qulingê Birîndar 57’

Derhêner: Kerem Tekoğlu

SEAT: 17:30

Hico (Askı)

Derhêner: Nilgun

(Li gel derhêner hevpeyvîn)

SEAT: 19:30

Binxet-Under The Border 95’

Derhêner: Luigi D’Alife

25-05-2018 Înê

SEAT: 14:00

Tarlataban

Derhêner: Mehmetcan İncedal

Nêçîrvanê Beqan (Kurbaga Avcilari)

Derhêner: Batuhan Kurt

SEAT: 15:30

Tosbaxa Kurşunluyê  30’

Derhêner: Tuna Kaptan

Qerenfîl Dest ji Dest (Karanfil Elden Ele)

Derhêner: Eylem Şen

SEAT/SAAT: 17:00

Miçkokên bi Kevir (Taş Dugmeler)

Derhêner: Medet Dilek

SEAT: 18:30

Meqamê Stenbolê (Istanbul Makami)

Derhêner: Uzlem Sariyildiz-Yunus Emre Aydin

SEAT: 20:00

Perşe (Parçalar)

Derhêner: Rojda Akbayır

26-05-2018 ŞEMÎ

 SEAT: 10:00-13:00

Li gel Sîbel Tekîn kargeha Vîdeo-Art

 (Bîr’a Kolanan-Sokagın Bellegi)

SEAT: 13:00

Seata Şikestî (Kirik Saat)

Derhêner: Rabia Çetin-Sinem Babul

(Li gel derhêner hevpeyvîn)

 SEAT: 14:30

Mirovên ne j rêzê (Siradiûi Însanlar)

Derhêner: Orhan Tekeoglu

SEAT: 15:30

Kurdên Jibîrbûyî 74’

Derhêner: Soran Mardookhi

(Li gel çêker hevpeyvîn)

 SEAT: 17:00

Darên Bi Tenê 43’

Derhêner: Şêro Hindê

SEAT: 18:00

Ji Herêma Seyêmîn Varsoyên Hicûmê (Uçincu Bolgeden Hucum Varyasyonlari)

Derhêner: Sedat Şahin

SEAT: 19:30

Ji cihê te hiştî (BiraktiginYerden)

Derhêner: Volkan Guney Eker

Îmroz 17’

SEAT: 20:15

Dayika Derdo û Dara Guzê (Derdo Ana ve Ceviz Agaci)

Derhêner: Serdar Onal

27-05-2018 YEKŞEM

SEAT: 12:00-14:00

FORÛM:

Li Gel Zext û Sansûrê Çêkirina Belgefîlman

 (Bi beşdariya derhênerên ku hatine festîva)

SEAT: 14:30

Elif

Derhêner: Elif Ergezen

(Li gel derhêner hevpeyvîn)

 SEAT: 16:30

Kavar

Derhêner: Murat Bayramoglu

SEAT: 17:30

Dîroka Mirina Avê 22’

Derhêner: Ali Ergul

(Li gel derhêner hevpeyvîn)

SEAT: 18:30

Ah 104

Derhêner: Mustafa Unlu

(Li gel derhêner hevpeyvîn)

DawiyaFestîvalê

SEAT: 20:30

Efsaneya Kralê Kirêt)

Derhêner: Huseyin Tabak